Petrus Polska
Nawigacja
Pytania i odpowiedzi: PetrusDtv
Pytania i odpowiedzi >PetrusDtv
Brak części programów.Brak fonii na programach muzycznych. Dlaczego kablówki korzystają z kanałów specjalnych?Sygnał mono na programach nadawanych w stereo.
Zakłócenia w odbiorze niektórych programów TV
Brak części programów.
Wielu abonentów telewizji kablowych spotyka się z problemem braku możliwości odbioru części programów nadawanych w większych pakietach. Najczęstszym tego powodem jest rodzaj zastosowanej w odbiorniku TV głowicy, która szczególnie w starszych telewizorach mających po kilkanaście lat nie posiada możliwości odbioru kanałów tzw. „specjalnych” (dolne S-kanały, górne S-kanały lub też hyper band) wykorzystywanych wyłącznie przez telewizje kablowe. Rozwiązaniem tego problemu może być jedynie wymiana głowicy na pełnozakresową oraz w niektórych przypadkach konieczność dodatkowej przeróbki programatora. Czynności te radzimy zlecić firmie zajmującej się naprawami odbiorników TV lub dobrze sprawdzonej osobie mającej odpowiednie kwalifikacje. Zdecydowanie nie polecam „firm” z ogłoszeń w gazetach ponieważ często można trafić na osoby nie posiadające wystarczającej wiedzy i zaplecza technicznego do fachowego wykonania takiej usługi. Dodatkowo w przypadku jakiejkolwiek reklamacji nie mamy pewności czy taka firma będzie za jakiś krótki okres czasu jeszcze istniała. Koszt opisanej usługi zawiera się w przedziale od 100 do 200 złotych dlatego dla bardzo „wiekowych” odbiorników nie jest to zbytnio opłacalne.
Do góry
Brak fonii na programach muzycznych.
Część programów muzycznych z oferty programowej firmy Petrus nadawanych jest w wersji stereo z wykorzystaniem systemu analogowego A2 na podnośnej fonii 5,5MHz. Jeżeli na posiadanym przez Państwa odbiorniku występuje brak dźwięku należy w menu programowania zmienić standard odbieranej fonii. W związku z tym, że każdy producent odbiorników telewizyjnych używa innego nazewnictwa standardów wyświetlanego w menu radzimy sprawdzić jak wykonać tą operację w instrukcji obsługi telewizora. Zdarzają się również typy odbiorników w których po zmianie systemu fonii należy jeszcze raz wyszukać i zaprogramować odbierany kanał telewizyjny. Spowodowane to jest przyporządkowaniem do systemu fonii innego niż stosowany w naszym kraju rastra częstotliwośc i na których są odbierane programy telewizyjne.
Do góry
Dlaczego kablówki korzystają z kanałów specjalnych?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – ilość dostępnych kanałów w pasmach podstawowych jest za mała dla przesłania takiej ilości programów telewizyjnych jaką oferuje telewizja kablowa. Dodatkowo w celu uniknięcia możliwości powstania zakłóceń należy wykluczyć kanały na których są nadawane programy z nadajników naziemnych. Dla wygody abonentów są również specjalnie pozostawione „dziury” w zakresie UHF (kanały C36-39) w których można wstroić modulator np. magnetowidu. Często jest to jedyna możliwość podłączenia dodatkowego urządzenia do odbiornika telewizyjnego nie posiadającego wejścia A/V.
Do góry
Sygnał mono na programach nadawanych w stereo.
Posiadając odbiornik telewizyjny w wersji stereo możemy spotkać się z sytuacją kiedy pomimo wyświetlonego w logo programu napisu „STEREO” odbieramy dźwięk w wersji mono. Najczęstszym powodem tej sytuacji jest brak w odbiorniku dekodera systemu NICAM w jakim jest nadawana fonia niektórych programów. Kupując nowy telewizor z fonią stereo należy sprawdzić w jego specyfikacji czy jest wyposażony w dekoder systemu NICAM. Pomimo, że system ten jest coraz bardziej popularny często można spotkać odbiorniki pozbawione tej opcji. W starszych telewizorach stereofonicznych można zlecić serwisowi dostawienie dekodera NICAM do istniejącego dekodera analogowego.
Do góry
Zakłócenia w odbiorze niektórych programów TV
Niestety na ten problem nie ma żadnej prostej rady. Karty tunera telewizyjnego wstawiane do komputera narażone są na liczne zakłócenia generowane przez sam komputer. Charakter sygnałów przy których pracuje komputer w połączeniu z wysokimi prędkościami jego podzespołów (procesor, karta graficzna, płyta główna itd.) powoduje wytwarzanie zakłócających fal radiowych w szerokim widmie częstotliwości. Zakłócenia te po wypromieniowaniu na zewnątrz przez obwody komputera oraz przewody połączeniowe dostają się do obwodów wejściowych karty tunera i natychmiast są widoczne na obrazie z kanałów których częstotliwości pokrywają się z częstotliwościami zakłóceń. Jedynym sposobem walki z tym problemem może być próba zastosowania dobrej jakości przewodu antenowego doprowadzającego sygnał z gniazda (podwójne lub potrójne ekranowanie) oraz zakończenie tego przewodu dobrymi wtykami z dobrze kontaktującą masą.
Do góry